انواع روکش دندان

روکش دندان یکی از روش های درمانی است که توسط پزشکان خوب انجام می شود.در این روش پزشک با استفاده از یک روکش دندان ها را پوشش می دهد.این روکش ها انواع مختلفی دارند که در زیر معرفی می شوند.

 

  • روکش های لامینت:برای روکش کردن دندان های قدامی از روکشی به نام لامینت استفاده می شود. این روکش ها بدون فلز هستند و برای بهبود ظاهر دندان مورد استفاده قرار می گیرند. لامینت ها دارای جنس چینی و سرامیکی اند و قسمت بیرونی دندان ها را روکش می کنند.لامینت در بین بازیگران و هنرمندان بسیار رایج است. و گاها در طی دو جلسه مراجعه به پزشک آماده و نسب می شوند.
  • روکش فلز و پرسلاین:این نوع روکش از فلز و یا PFM ساخته می شوند و یک ایراد بزرگ دارند.آن هم اینکه پایه ی فلزی آنها در اطراف لثه مشخص می شود.اگر لثه فرد نیز به تحلیل رفته باشد این مساله بیشتر به چشم می آید. بهترین جایگزین برای این روش استفاده از روکش سرامیکی و لامینت است.
  • روکش لومینرز:از روش های جدید روکش هستند.روکشی نازک اند که برای کار گذاشتن آنها بر روی دندان فرد بی حس می شود.بیشتر برای درمان روکش ها و پل های قدیمی از آن استفاده می شود.
  • روکش لیتیوم: در گروه ساختار لیتیوم دی سیلیکات و ساختار های کریستالی قرار می گیرندو از نوع روکش های سرامیک شیشه ای هستند.این روکش ها اغلب از موادی مانند اکسید فسفر،اکسید پتاسیوم، آلومینا، لیتیوم دی اکسید و کوارتز و موادی از این قبیل ساخته می شوند.روکش های لیتیوم چون دارای ترکیبات خاصی هستند مقاومت بالایی را هم دارند.همچنین این روکش های لیتیوم دی سیلیکات زیبایی خاصی را نیز دارند.
  • روکش پرسلاین و طلا: اغلب افراد این تصوررا دارند که به علت زیبایی از روکش طلا استفاده می شود اما علت اصلی آن مقاومت بالای طلا می باشد.این روکش برای افرادی که دندان قروچه دارند و یا تقاضای روکش های محکم دارند استفاده می شود.این روکش ها مقاومت و طول عمر بسیار بالایی را دارند.
  • روکش زیرکونیوم: این روکش ها بسیار شبیه دندان هستند و دارای مقاومت بالایی نیز می باشند.این روکش ها را با استفاده از دستگاه دیجیتال می توان در یک روز تهیه کرد.برای افزایش مقاومت آنها از یک لایه اضافی زیرکونیوم استفاده می شود که مقاومت در برابر فشار دندان را تا 1200 واحد مگاپاسکال بالا می برد.همچنین روکش زیرکونیوم با بافت های بیولوزیکی و زنده در دهان سازگاری بسیاری دارد.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهار + 5 =