محدوده سنی دندانپزشکی کودکان

همانطور که در مقاله ی اولین ویزیت دندانپزشکی کودکان ذکر شد، بهتر است مراجعه به دندانپزشکی کودکان، همزمان با رویش اولین دندان شیری باشد، تا والدین محترم اطلاعات لازم در مورد روند رویش دندان های شیری، مشکلات احتمالی و همچنین عوارض ناشی از رویش دندان های شیری که ممکن است گاهی اتفاق افتد، دریافت کنند.

سن رویش دندان های دائمی در کودکان

از آنجا که روند جایگزینی دندان های آسیای شیری توسط دندان های دائمی تا حدود ۱۲ الی ۱۴ سالگی به طول می انجامد، نگهداری دندان های شیری تا سن ۱۴ سالگی، ضروری به نظر می رسد.

محدوده سنی دندانپزشکی اطفال

محدوده سنی دندانپزشکی اطفال

زیرا علی رغم اینکه دندان های ذکر شده الگوی رویشی مناسبی برای جوانه های دندان های دائمی زیرین محسوب می شوند، نیاز کودک به جویدن غذا و در نتیجه رشد صحیح کودک را نیز تامین می کنند.

صرف نظر از اینکه دندان های شیری الگوی رشدی مناسبی برای دندان های دائمی هستند، باعث تغذیه و رشد صحیح کودک می شوند و بنا به دلایل متعددی که خارج از حوصله ی این بحث است؛ نیاز است فک بالا و پایین و همچنین دندان های شیری کودک تا سن ۱۲ تا ۱۴ سالگی، به طور منظم زیر نظر دندانپزشک کودکان باشد.

 دکتر ماریتا شکاریان ، دندانپزشک اطفال در شمال تهران و دارای فلوشیپ ارتو کودکان از آمریکا و عضو دائمی آکادمی AOS آمریکا می باشند. شما عزیزان می توانید به منظور برقراری ارتباط با ایشان از طریق زیر اقدام نمایید:

شماره های تماس: ۰۲۱۲۲۵۵۴۶۴۹

 اینستاگرام دکتر ماریتا شکاریان بهترین دندانپزشک اطفال 

عوامل مختل کننده ی رشد دندان های دائمی

در مباحث زیر به دلایل نسبتا شایعی که می توانند باعث مشکلات عدیده در رشد دندان های دائمی شوند، اشاره می کنیم.

  • گاها در رادیوگرافی هایی که به دنبال درد دندان، پوسیدگی دندان و یا هر دلیل دیگری که در دندانپزشکی کودکان تشخیص داده می شود، مشاهده می شود که علی رغم آمادگی کامل رویش جوانه ی دندان دائمی، دندان دائمی به دلیل فک جوش بودن ریشه های دندان شیری قادر به رویش نیست و حتی گاهی مواقع به صورت نهفته باقی می ماند.
  • در مواردی به دلیل کمبود فضا در فک، دندان دائمی مکان مناسبی برای رویش در محل اصلی خود ندارد و به این ترتیب به صورت نابجا رویش می کند و یا در مواقعی نیز بصورت نهفته باقی می ماند.
  • گاها در رادیوگرافی های تهیه شده، مشاهده می شود که جوانه ی دندان دائمی بصورت مادرزادی، زیر دندان شیری وجود ندارد. (این اتفاق نادر می باشد.) در این شرایط احتمال اینکه بخت با کودک یار باشد و دندان شیری بتواند برای مدت طولانی در فک کودک باقی بماند، بسیار بالاست.

زیرا محرک تحلیل ریشه ی دندان شیری که همان جوانه ی دندان دائمی می باشد وجود ندارد و دندان شیری بدون جایگزین می تواند نقش دندان دائمی را تا سال های سال ایفا کند.

محدوده سنی دندانپزشکی کودکان

محدوده سنی دندانپزشکی کودکان

این درحالیست که گاها مشاهده می شود والدین کودک به دلیل لق نشدن دندان شیری در زمان مناسب به دندانپزشک اطفال مراجعه می کنند و خواستار خارج کردن دندان شیری به امید رویش دندان دائمی می شوند، غافل از اینکه این دندان شیری، دندان جایگزین دائمی را بصورت مادرزادی ندارد.

در اینجاست که باید قبل از هر اقدامی، هوشیارانه عمل کرده و با درخواست رادیوگرافی از ایجاد خطاهای ناخواسته مانند: خارج کردن دندان بی جایگزین، جلوگیری کرد.

نتیجه گیری

در خاتمه ذکر این نکته را ضروری می دانیم که بسیاری از والدین بصورت کاملا نابجا با رادیوگرافی های دوره ای از کودکان مخالفت می نمایند. به دلایلی مانند اینکه شاید اشعه برای کودکشان مضر باشد. اما رادیوگرافی هایی که دندانپزشک اطفال درخواست می کند، سودش بیشتر از ضررش است.

این درحالیست که رادیوگرافی های تشخیصی در این موارد می توانند، مشکلات موجود در رویش دندان های دائمی و حتی نحوه ی  رشد فک ها را آشکار کنند. در این صورت دندانپزشک اطفال بصورت کاملا آگاهانه می تواند پیشگیری های لازم در خصوص ناهنجاری های احتمالی فک و دندان های کودکان را در طرح درمانی خود لحاظ کند.

در نتیجه کاملا بجاست که چکاپ های منظم دندانپزشکی کودکان، از رویش اولین دندان شیری آغاز شود و تا سن ۱۲ تا ۱۴ سالگی بصورت منظم انجام بگیرد و در صورت لزوم بهتر است طبق تجویز دندانپزشک کودک، رادیوگرافی

های تشخیصی از دندان های کودک تهیه شود.

بهترین دندانپزشک اطفال در تهران 


پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پنج × 4 =