در گذشته بسیاری از افرادی که یک یا چند دندان خود را از دست می دادند یا به اجبار جای خالی دندان را تحمل می کردند و یا مجبور به کشیدن تمام دندان های خود می شدند تا بتوانند از دندان مصنوعی استفاده کنند. هر دوی این راه ها برای افراد، سخت و غیرقابل تحمل بود، زیرا دندان مصنوعی علاوه بر مشکلات زیادی که داشت، شکل ظاهری آن مورد پسند افراد قرار نمی گرفت.

دیگر لازم نیست نگران این موضوع باشید! در حال حاضر دندان پزشکان زیبایی توانستند با استفاده از آخرین تکنولوژی های روز، به روش ایمپلنت دندان که جایگزین بسیار مناسبی برای دندان های مصنوعی است دست یابند. ایمپلنت دندان مزایای بسیار بالایی نسبت به دندان مصنوعی دارد که می تواند تا پایان عمر جایگزین دندان های اصلی برای افراد باشد. ایمپلنت علاوه بر تاج دندان می تواند شامل ریشه دندان هم باشد.

ایمپلنت دندان چیست

ایمپلنت دندان نوعی فلز از جنس تیتانیوم می باشد که بسیار شبیه ریشه دندان است که قابلیت سازگاری با سلول های بدن را دارد، این ایمپلنت دندانی می تواند جایگزین بسیار مناسب برای دندان هایی باشد که فرد به خاطر هر دلیل آن را از دست داده است.

نحوه انجام ایمپلنت دندان

در ایمپلنت دندان ، نیاز به استفاده از بی حسی موضعی است تا فرد دردی را در حین انجام ایمپلنت دندان حس نکند، قبل از انجام کار، نوع ایمپلنت توسط بیمار و پیشنهاد جراح فک شما انتخاب می شود. هنگامی که بی حسی انجام شد، ایمپلنت های پیشنهادی در فک شما قرار می گیرند. ایمپلنت ها تقریبا زمانی حدود 6 تا 24 هفته نیاز دارند تا به وسیله استخوان سازی سلول های استخوان ساز به فک شما جوش بخورند. در این مدت برای اینکه فرد از لحاظ ظاهری، تکلم و جویدن غذا دچار مشکل نشود با استفاده از قالبگیری، پروتزهای موقت ساخته و بر روی ایمپلنت ها قرار می گیرد. پس از اطمینان از جوش خوردن ایمپلنت ها بر روی فک شما، تاج دندان ساخته و بر روی پایه ایمپلنت قرار داده می شود.

ایمپیلنت-دندان

انواع ایمپلنت دندان

همانطور که گفته شد قبل از انجام هر اقدامی لازم است بیمار نوع ایمپلنت خود را انتخاب کند. گاها بیمار به خاطر تنوع زیادی که در نوع ایمپلنت وجود دارد دچار تردید می شود. ولی لازم است بدانید که اغلب این ایمپلنت های دندانی کیفیت و ماندگاری خوبی دارند و تنها چیزی که اهمیت بالایی دارد انتخاب یک جراح فک مسلط و با تجربه برای انجام این کار است. از انواع ایمپلنت می توان به ایمپلنت های آمریکایی، کره ای، ایمپلنت سوئیسی و ایمپلنت sic اشاره کرد.

مزایای ایمپلنت دندان

ایمپلنت دندان هرچند طول درمانش نسبت به روش های دیگر طولانی تر و هزینه بیشتری دارد ولی در عین حال دارای مزایای بیشتری هم است. اولین و مهم ترین مزیت آن ماندگاری همیشگی آن است. شما با انجام ایمپلنت دندانی تحت نظر جراح فک باتجربه، به شرط رعایت توصیه های جراح خود در رابطه با بهداشت و نگهداری دندان های جدید می توانید صاحب دندان های زیبا تا پایان عمر باشید.

ممکن است شما فقط یک دندان خود را از دست داده باشید که این دندان در جلوی فک شما باشد و ظاهری ناخوشایند ایجاد کند، از مزایای دیگر ایمپلنت دندان این است که می توانید بدون آسیب رساندن یا استفاده از دندان های دیگر، دندانی جدید با ماندگاری بالا برای دندان خود جایگزین کنید.


پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

1 × 1 =